Sinan-begova džamija, kulturno-historijski i vjerski spomenik Čajniča, stoljetna građevina koja je dijeleći sudbinu brojnih drugih bosanskohercegovačkih džamija porušena u agresiji na ovu zemlju, ponovo krasi krajnji istok Bosne i Hercegovine.
U prisustvu visokih zvanica i brojnih građana u petak je svečano otvorena Sinan-begova džamija u Čajniču.
Sinan-begova džamija, kulturno-historijski i vjerski spomenik Čajniča, stoljetna građevina koja je dijeleći sudbinu brojnih drugih bosanskohercegovačkih džamija porušena u agresiji na ovu zemlju, ponovo krasi krajnji istok Bosne i Hercegovine, a ponovni susret s vjernicima iz svih krajeva zemlje i regiona doživjela je današnjim svečanim otvorenjem.
Svečanom otvorenju prisustvovao je ministar pravde Republike Turkiye Yilmaz Tunc, zamjenik predjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Denis Zvizdić, zastupnici u Velikoj narodnoj skupštini Turkiye Refik Ozen i Zafer Sirakaya, reisul-ulema Islamske zajednice u BiH Husein ef. Kavazović, reis Mešihata Islamske zajednice u Crnoj Gori Rifat Fejzić, Senaid Zajimović, direktor Vakufske direkcije IZ u BiH, Hayrullah Celebi, zamjenik direktora Generalne direkcije Vakufa Turkiye, ambasador Turkiye u BiH Sadik Babur Girgin, muftija goraždanski Remzija ef. Pitić te mnogobrojni građani.
Kamen temeljac za ponovnu izgradnju položen je 2016. godine, a godine pažljivog i predanog rada rezultirale su autentičnim objektom u odnosu na onaj kojeg je 1570. godine dao izgraditi Sinan-beg Boljanić.
Prvi put je sagrađena 1570. godine na inicijativu Sinan-bega Boljanića, zeta velikog vezira Osmanskog carstva Mehmed-paše Sokolovića, a zbog svojih historijskih i umjetničkih vrijednosti uvrštena je na listu svjetske baštine kao spomenik prve kategorije.
Kroz historiju je doživljavala sudbinu ostalih džamija u Bosni i Hercegovini, a posljednji put potpuno je srušena 8. juna 1992. godine. Njena obnova počela je nedugo nakon polaganja kamena temeljca 2016. godine, a sredstva je osigurala Vakufska direkcija Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini putem Generalne direkcije vakufa Republike Turkiye. Radove na izgradnji i obnovi džamije u Čajniču izvodila je turska firma “Sama Insaat” iz Burse.
Pored džamije, obnovljeno je i turbe u dvorištu u kojem se nalaze dvije grobnice u kojima počivaju Sinan-beg i njegova supruga Šemse kaduna, kao i turbeta van harema u kojem su njihovi potomci.
Džamija je svečano otvorena da bi bila od koristi svim vjernicima, ali i drugim ljudima koji poštuju vjeru, kulturu i historiju Čajniča, jer je Sinan–begova džamija historijski spomenik ovog grada.
trt balkan/agencije